۲۸ مهر ۱۳۹۸ ۱۷۲۴ افزودن دیدگاه
اتریوم

اتریوم یک سیستم عامل متن باز مبتنی بر block chain و سیستم عامل است که دارای قابلیت قرارداد هوشمند (برنامه نویسی) است. اتریوم یک ارز رمزنگاری شده و دیجیتال است که توسط بستر blockchain تولید می شود. در ساده ترین جمله، اتریوم یک پلتفرم آزاد مبتنی بر فناوری بلاک چین است که توسعه دهندگان را قادر می سازد تا برنامه های غیرمتمرکز خود را روی آن پیاده سازی کنند. 
هر کسی قادر می باشد که در استفاده از اتریوم برنامه غیرمتمرکز خود را توسعه دهد. همچنین توسعه دهندگان می‌توانند بدون نیاز به ساخت بلاک چین جدید، با استفاده از اتریوم برای برنامه‌های خود ارز دیجیتال مستقل بسازند که به آن‌ها توکن می‌گویند. در واقع توکن، ارز های غیرمتمرکزی هستند که خودشان بلاک چین خصوصی ندارند و از بلاک چین های دیگر مثل اتریوم استفاده می‌کنند.

اتریوم به زبان ساده

اتریوم به زبان ساده
اگر بخواهیم به صورت دقیق بگوییم اتریوم چیست و چه کاری را انجام می دهد باید گفت اتریوم یک بستر جهانی و غیر متمرکز برای کار های مالی و انوع جدیدی از اپلیکیشن ها می باشد که افراد می توانند در آن با نوشتن کدی و دادن دستوری کنترل پول های خود را در اختیار بگیرند و یا اپلیکیشن های با قابلیت دسترسی را در سراسر دنیا بسازند.
همانطور که می دانید اتریوم نیز مانند بسیاری از ارزهای دیجیتالی دیگر بر پایه بلاک چین می باشد. هدفی که سبب شده اتریوم از این فناوری استفاده کند این می باشد که بتواند شخص ثالث را در معاملات حذف کند تا افراد بتوانند با امنیت بیشتری کارهای مالی خود را انجام دهند و همچنین بتوانند نظارت دقیقی را بر آن ها داشته باشند.

رایانه جهانی

رایانه جهانی
در واقع هدف اصلی اتریوم این می باشد که به یک رایانه جهانی تبدیل شود که می خواد به تمرکز زدایی بپردازد که بسیاری نیز عقیده دارند این امر می تواند سبب دموکراتیک سازی نیز شود.
ممکن است سوال پیش بیاید که منظور دقیق اتریوم از رایانه جهانی چه می باشد که در واقع باید گفت منظور اتریوم این می باشد که سرورها و ابرها توسط هزاران گره یا نود اجرا شوند که این امر سبب ایجاد یک رایانه جهانی می شود.
چشم انداز و هدف اتریوم از تبدیل شدن به رایانه جهانی این است که بتواند این کارکرد را برای همه افراد جهان امکان پذیر کند و آن ها را قادر سازد تا بتوانند برای ارائه خدمات با یکدیگر به رقابت بپردازند.
به عنوان مثال در یک اپلیکیشن معمولی که دارای مربع های رنگارنگ می باشد و هر کدام از آن ها نیز مختص به یک موضوع هستند و یا اپلیکیشن های پیام رسان و دیگر اپلیکیشن ها که اطلاعات شما را ذخیره می کنند که این اطلاعات در سرور مشخصی و توسط شخص ثالثی نظارت می شود که هدف و برنامه اتریوم این می باشد که بتواند این شخص ثالث را حذف کند و کنترل داده را به خود فرد بسپارد که این امر سبب می شود هیچ نهاد و یا فردی هیچ گونه کنترلی روی اطلاعات و یادداشت های شما نداشته باشد و هیچ کس نتواند هر زمانی که خواست به اطلاعات شما دسترسی داشته باشد و همچنین هیچ فردی نتواند اطلاعات شما را تغییر دهد.

آیا اتریوم شبیه بیت کوین است

آیا اتریوم شبیه بیت کوین است
اتریوم یک شبکه توزیع شده عمومی  بر پایه بلاک چین است. اگرچه تفاوت های فنی قابل توجهی بین این دو وجود دارد ، اما مهمترین تفاوت این است که بیت کوین و اتریوم از نظر هدف و توانایی با یکدیگر تفاوت دارند. بیت کوین یک کاربرد خاص از فناوری blockchain را ارائه می دهد که یک سیستم نقدی الکترونیکی و همراه با پرداخت آنلاین می باشد در حالی که از  blockchain برای ردیابی مالکیت ارزهای دیجیتال (بیت کوین) استفاده می شود ، اتریوم بر اجرای کد نوشته شده در هر برنامه غیرمتمرکز اهمیت دارد. نوعی از نشانه‌ها وجود دارد که برای پرداخت حق معدن چیان از جمله معاملات در بلوک ها استفاده می‌شود که گاس نامیده می‌شوند و هر اجرای قرارداد هوشمند به مقدار معینی گاس نیاز دارد تا معدن چیان را جذب کند تا آن را در بلاکچین قرار دهند.

اتریوم چگونه کار میکند

اتریوم چگونه کار میکند
همان‌طور که قبلا اشاره شد، اتریوم از پروتکل بیت کوین یا همان بلاک چین استفاده می‌کند، اما آن را برای انجام کارهایی فراتر از تراکنش‌های مالی تغییر داده است. تنها شباهت این دو بلاک چین در این است که تمام تاریخچه تراکنش‌ها را ذخیره می‌کنند، اما بلاک چین اتریوم کارهایی بیشتری انجام می‌دهد.جدا از تاریخچه تراکنش‌ها، هر نود روی شبکه اتریوم باید آخرین تغییرات صورت ‌گرفته، اطلاعات کنونی هر قرارداد هوشمند شبکه، باقی‌مانده حساب هر کاربر و محل و کد هر قرارداد هوشمند را دانلود کند.
می‌توان بلاک چین اتریوم را به‌عنوان یک ماشین حالات متناهی تراکنش‌ها توصیف کرد. در علوم رایانه، منظور از ماشین حالات متناهی این است که چیزی بتواند یک سری از ورودی‌ها را بخواند و براساس آن ورودی‌ها به یک شرایط جدید گذر کند. وقتی تراکنش‌ها اجرا شدند، ماشین به یک حالت دیگر گذار می‌کند.

قیمت اتریوم

قیمت اتریوم
در سال ۲۰۱۷، سال شکوفایی ارزهای دیجیتال، قیمت اتریوم ۱۰,۰۰۰ درصد رشد داشت. بله درست است یعنی ۱۰۱ برابر. یعنی ۱۰۰ دلار در ابتدای ۲۰۱۷، و برداشت ۱۰,۰۰۰ دلار در انتهای ۲۰۱۷. اتفاقی که شاید هر قرن یکبار رخ دهد. در سال ۲۰۱۶ ارزش هر اتر کمتر از یک دلار بود. پس از ژانویه ۲۰۱۸، قیمت اتریوم به روند نزولی شدیدی افتاد و امروزه اتریوم از بالاترین قیمتش در ۱۵۰۰ دلار، بیش از ۸۹ درصد سقوط کرده است. ارزش کل این ارز دیجیتال در اوایل سال ۲۰۱۷ به شدت به بیت کوین نزدیک شد و حتی برخی پیش‌بینی می‌کردند که این ارز دیجیتال بتواند در جدول ارزها از بیت کوین عبور کند. هم‌اکنون هر واحد اتریوم با قیمت حدود ۱۲۰ دلار معامله می‌شود. این رقم نشان دهنده این است که اگر اتریوم دوباره بتواند به بالاترین قیمت قبلی خود یعنی ۱۵۰۰ دلار برسد، حدود ۱۵ برابر رشد کرده است.
 

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
نظرات
شما هم می توانید نظر خود را برای ما بنویسید
افزودن دیدگاه