• ۱۳ تیر ۱۴۰۱ / ۱۰:۵۵
  • محاسبه با نرخ
$7,869.87 (3.19%)
۸۹,۳۳۲,۸۷۵ تومان محاسبه با دلار آمریکا سنا: ۱۱,۳۵۰ تومان
Created with Highcharts 7.2.0Nov '18Dec '18Jan '19Feb '19Mar '19Apr '19May '19Jun '19Jul '19Aug '19Sep '19Oct '19860870880890900910Sunday, Feb 24, 2019 FCAS: 876
نمودار فاندامنتال چیست؟

وب‌سایت خبری تحلیلی Newsbtc، در مقاله‌ای جالب با اشاره به بلوکه شدن دارایی‌های ونزوئلا در بانک‌‌های خارجی، از قدرت دولت‌های بزرگ جهان در نقض مالکیت پول و دارایی انتقاد کرد و یک بار دیگر اهمیت دارایی‌های غیرمتمرکز مانند بیت کوین ... وب‌سایت خبری تحلیلی Newsbtc، در مقاله‌ای جالب با اشاره به بلوکه شدن دارایی‌های ونزوئلا در بانک‌‌های خارجی، از قدرت دولت‌های بزرگ جهان در نقض مالکیت پول و دارایی انتقاد کرد و یک بار دیگر اهمیت دارایی‌های غیرمتمرکزیگر اهمیت دارایی‌های غیرمتمرکز مانند بیت کوین ... وب‌سایت خبری تحلیلی Newsbtc، در مقاله‌ای جالب با اشاره به بلوکه شدن دارایی‌های ونزوئلا در بانک‌‌های خارجی، از قدرت دولت‌های بزرگ جهان در نقض مالکیت پول و دارایی انتقاد کرد و یک بار دیگر اهمیت دارایی‌های غیرمتمرکز مانند بیت کوین ...

مبدل ارزهای دیجیتال
تومان
USD
BTC

 

بیت کوین (BTC) چیست؟
 

بیت کوین یک ارز رمزنگاری شده است که به صورت غیر متمرکز بدون هیچ وابستگی به نهاد یا سازمانی در سال 2008  توسط فرد یا گروه ناشناسی با نام مستعار ساتوشی ناکاموتو طرح ریزی و توسعه داده شد . مدت کوتاهی بعد در ژانویه سال 2009 راه اندازی شد.
بیت کوین یک ارز دیجیتال همتا به همتا است و معنی آن به این ترتیب است که معامله گران و کسانی که برای مبادله این نوع ارز در حال انجام تراکنش هستند به صورت کاملاً مستقل و بدون نیاز به هیچ واسطه ای به انجام این اعمال تجاری و معاملاتی می پردازند . به گفته خود ناکاموتو بیت کوین ایجاد شد تا اجازه دهد "پرداخت های آنلاین مستقیما از یک طرف به طرف دیگر بدون مراجعه به موسسه یا سازمان مالی ارسال شود" .
برخی مفاهیم مشابه با این نوع ارز الکترونیکی غیر متمرکز نیز وجود داشته است اما بیت کوین اولین ارز رمزنگاری شده است که دارای اعتبار شده و استفاده عملی پیدا کرده است .
 

بنیان گذار اصلی بیت کوین  چه کسی یا گروهی است؟

 

مخترع بیت کوین با نام مستعار ساتوشی ناکاموتو شناخته شده است و هم اکنون هویت واقعی این فرد یا سازمان کاملاً ناشناخته و سری است .
در 31 اکتبر سال 2008 این فرد با استفاده از یک وایت پیپر بیت کوین را منتشر کرد و در آن نحوه عملکرد این ارز دیجیتال را مو به مو توضیح و شرح داد . این شخص کلیه اطلاعات مربوط به تراکنش ها و اطلاعات مالی اشخاص را در منبع اطلاعاتی به نام بلاک قرار داد و توسط الگوریتم رمزنگاری شده این اطلاعات را ایمن ساخت و نام کل این شبکه بلاکچین نامیده میشود که عمر آن به سال 1991 میلادی باز میگردد که اشخاصی با نام های استوارت هابر و اسکات استورنتا طرح ریزی شد .
هر چند که ساتوشی ناکاموتو مخترع بیت کوین بوده و این پروژه را راه اندازی کرده است اما افراد زیادی در سال های اخیر این شبکه مالی را ارتقا و گسترش داده اند .
در GitHub  که منبع اصلی کد های بیت کوین است بیش از 700 نفر را به عنوان مشارکت کننده نام برده است ، چند اسم مطرح که میتوان از آنها نام برد ولادیمر جی ون در لان ، مارکو فالکه ، پیتر ویل ، گاوین آندرسن ، جوناس شنلی و افراد دیگر میباشد . 
 

چه چیزی بیت کوین را خاص و متفاوت از دیگر ارزهای متداول کرده است ؟ 

 

مهمترین خصیصه بیت کوین که تا به این حد باعث معروف شدن آن شده و مزیت این ارز نیز می باشد این است که اولین ارز رمزنگاری شده در بازار های مالی به شمار می رود .
این نهاد نو ظهور مالی باعث به وجود آمدن یک صنعت کاملاً جدید متشکل از میلیون ها علاقه مند را ساخته و هر روز در حال جذب سرمایه و بزرگ تر شدن می باشد و از سمت دیگر این ارز باعث شده هزاران ارز رمزنگاری شده در این بستر رشد کرده و محیطی کاملا رقابتی به وجود بیاید که پایه و اساس آنها تکنولوژی و مفاهیم مالی است و هر روز در حال تکامل و پیشرفت می باشد .
در زمان نگارش این مقاله ارزش کل بیت کوین های موجود در بازار ارزشی بالغ بر 350 میلیون دلار دارد و این نوع از پول از یک خاصیت ویژه دیگر نیز برخوردار است که توسط هر کسی در هر نقطه از جهان در هر زمانی ارسال شود و در کمترین زمان آن را شخص دیگری دریافت کند و هیچ گونه نیازی به بانک ها و واسطه های معتمد مانند بانک ها و شرکت هایی که خدمات مالی میدهند نمی باشد . 
با وجود به وجود آمدن رقبای قدرتمند در چند سالی که بیت کوین به وجود آمده است و خارج شدن این بازار از انحصار بیت کوین همچنان در راس تمامی ارزهای دیجیتال قرار دارد و با سهمی بین 100 تا 300 میلیارد دلار به عنوان بزرگترین ارز رمزنگاری قدرت نمایی میکند . 
 

تعداد بیت کوین و ساز و کار آن به چه نحو است ؟

 

تعداد بیت کوین بر اساس قوانین غیر قابل تغییر که در کدهای آن قرار دارد محدود شده است و هرگز بیشتر از 21 میلیون واحد نخواهد شد . 
سکه های بیت کوین طی فرایندی به اسم استخراج به وجود می آیند و زمانی که تراکنش ها در شبکه انجام می شود توسط ماینر ها می بایست تایید شود و به صورت یک بلاک جدید جمع آوری شوند که با توجه به ساز و کار شبکه بلاکچینی طی محاسبات پیچیده سیستم رمزنگاری ایمن سازی می شوند .
ماینر ها به عنوان پاداش بابت هزینه هایی که برای انجام این محاسبات انجام میدهند و به ازای هر بلاکی که با موفقیت ایجاد می کنند و به شبکه بلاکچینی اضافه می شود بیت کوین  دریافت می کنند . پاداش ساخت اولین بلاک در لحظه شروع به کار این ارز 50 واحد بیت کوین بود . این مقدار با ساخت هر 210000 بلاک جدید کاهش می یابد و اصطلاحاً به آن هالوینگ گفته میشود و تقریبا هر چهار سال یکبار این اتفاق می افتاد و پاداش ها نصف میشد . اتفاقی که در سال 2020 افتاد این بود که پاداش بلوک ها سه مرتبه نصف شد ( یعنی سه مرتبه هالو اتفاق افتاد ) و این مقدار به  6.25 بیت کوین کاهش یافته است !
نکته جالبی که راجع به بیت کوین وجود دارد این است که از قبل میان شرکت یا موسسه یا عده ی خاصی توضیح نشده بود و تنها از طریق استخراج به دست می آید و در ابتدا به دلیل عدم وجود رقابت برای بدست آوردن این ارز به اولین ماینر ها مقدار قابل توجهی بیت کوین پاداش تعلق می گرفت و برخی معتقد هستند که ساتوشی ناکاموتو بیش از یک میلیون بیت کوین دارد . 
 

امنیت شبکه بیت کوین چگونه تامین می شود ؟

 

بیت کوین با الگوریتم SHA – 256  که متعلق به خانواده الگوریتم های اختصاصی ساخت هش یعنی SHA – 2 است ساخته می شود و از این الگوریتم پیروی می کند  که بعد ها با فورک روی بیت کوین و خلق بیت کوین کش ، دوج کوین و چندین ارز دیجیتال دیگر مورد استفاده قرار گرفت ، ایمن سازی می شود .
 

بیت کوین را چگونه می توان خرید ؟

 

بیت کوین یک ارز رمزنگاری شده است که از طریق صرافی ها یا فروشگاه هایی که اقدام به فروش آن میکنند می توانید آن را خریداری کنید و یا به آنها بفروشید و ارز های رایج خارجی یا ریال دریافت کنید و مجموعه ارزمگ نیز تمهیداتی فراهم نموده است .

ماشین حساب

ارز دیجیتال به فیات

انتخاب ارز
معادل