امواج الیوت و اخبار بازار مالی
۰۸ دى ۱۳۹۹ ۱۲۵۲ افزودن دیدگاه

این روز ها که بحث بیت کوین و رکورد شکنی های آن از همیشه بیشتر مورد توجه است و خیلی از افراد قصد ورود به این بازار را دارند اندکی تامل و دانستن مطالبی راجع به بازار های مالی اهمیت فراوانی دارد .
ویژگی و جذابیتی که امواج الویتی دارند بر هیچ کس پوشیده نیست ، این امواج با اخبار فاندامنتالی نیز هماهنگ هستند ، در این مقاله قرار نیست به آموزش امواج الیوت بپردازیم تنها یکی از جنبه های موج های صعودی و ارتباط آن با اخبار فاندامنتالی را مورد بررسی قرار میدهیم .
امواج الیوت معمولاً یک موج صعودی را با پنج موج شمارش میکنند ، در این دوره پنج موجی اخبار و رفتار های بازار تقریباً حالات مشابهی دارد از این روست که جذابیت خاصی به این امواج می دهد .
فارغ از مسائل پیچیده امواج و نحوه شمارش آنها به زبان ساده یک موج صعودی را با هم در این مقاله بررسی خواهیم کرد که در تمام بازار های مالی شباهت دارد که به نوعی یک رکن اساسی برای شناخت رفتار بازارهای مالی است .

کف
کف جاییست که بازار مالی ، دستخوش تغییرات منفی به پایین ترین حد خود رسیده و با مساله مهمی به نام بقا درگیر است .
در بازار ارزهای دیجیتال با اخباری همچون مرگ بیت کوین ، حباب بیتکوین و نمونه های مشابه مواجه می شویم .
از لحاظ تکنیکال معمولاً بین قیمت و اندیکاتور های نوسانگر واگرایی به وجود آمده و با ادامه ریزش بازار شدیداً از احساسات منفی لبریز میشود ، رسانه ها بیشتر از همیشه اخبار منفی را گسترش میدهند و غالب جامعه از نگرانی های خود راجع به قیمت در آینده صحبت می کنند .
موج اول
به دلیل فروش هیجانی بر پایه احساسات ، قیمت به جای اول خود بر میگردد ( معمولاً با اصطلاح کف قیمت آن را شناسایی میکنیم ) ولی اخبار همچنان منفی است و کسی تمایل به خرید ندارد ...
اما کسانی که از اخبار نهایی اطلاعاتی دارند یا افراد خوشبین به بازار مالی در محدوده قبل (کف ) وارد بازار می شوند ، این افراد با خرید خود موج اول را می سازند . 
موج دوم
در این موج نا امیدی ها برگشته و قیمت دوباره به سمت محدوده کف حرکت میکند اما نکته حائز اهمیت این است که این موج می بایست بین 50 درصد تا 61.8 درصد ریزش نداشته باشد و اگر این موج بیشتر از 100 درصد باشد هنوز موج صعودی شروع نشده و نشانگر ترس در بازار است در این مرحله مسائل بنیادی غالباً نا امید کننده است .
هرچند موج دوم شروع شده اما بازار هنوز نزولی است ؛ این عقب نشینی بازار به معنای اصلاح و یک روند صعودی نیست .
در نتیجه در این مرحله ارز یا سهام مورد نظر دوره مهمی را پیش روی خود دارد .
موج سوم
در یک موج صعودی قرار داریم !
قدرتمند ترین بخش یک موج، موج صعودی سوم است
که خریداران ، قدرتمند وارد عمل میشوند ، تقاضا برای خرید زیاد شده و این روند ادامه دار خواهد بود .
مشارکت مردم در این مرحله بسیار گسترده است و غالب افراد در حال سرمایه گذاری و خرید هستند .
بازدهی بازار بسیار بالاست و عوامل بنیادی به بهترین سطح خود میرسند ، رسانه ها خبر از روند جدید و باورنکردنی می دهند . اخبار به گونه ایست که می توان گفت یک کلاغ چهل کلاغ می کنند !
بر اساس قواعد الیوت موج سوم طولانی ترین موج پیش روی دارایی مدنظر است و نباید کوتاه ترین موج باشد . در این صورت نمیتوانیم آن را موج سوم بدانیم .

موج 4 
موج چهارم غالباً به یک اصلاح یا عقب نشینی کلی ختم میشود ، نا امیدی از ادامه روند در آن به چشم می خورد و مردم در حال خارج کردن سود های خود هستند. از بین رفتن عطش خرید باعث بازگشت قیمت به صورت موقتی می شود و از سوی دیگر پوشش رسانه ای کمرنگ تر می شود اما نکته حائز اهمیت که نباید فراموش کنیم این است که در این مرحله قیمت به هیچ وجه وارد محدوده قیمتی موج اول نمی شود .
موج 5
در پایان روند و موج آخر صعود قرار داریم ، معمولاً واگرایی های نزولی در تحلیل های بنیادین و غالب اندیکاتور ها ایجاد می شود .
مجددا رسانه ها توجهشان به ارز یا سهام مد نظر جذب شده و شروع به انتشار اخبار می کنند .
حرکت صعودی مجدداً شروع می شود ، احساسات باعث می شوند ارزش سهام یا ارز ما فراتر از ارزش خود برود تا شاهد قیمت جدید و رکورد شکنی باشیم .
در این مرحله بازار نسبت به اخبار خوب واکنش کمتر و کمتری نشان 
می دهد و اولین نشانه های اشباع مشهود خواهد شد ،اینجاست که در پایان یک روند صعودی قرار داریم ، نشانه های بازگشت قیمت یکی پس از دیگری ظاهر می شوند.

در تصویر شاهد یک سیکل کامل امواج الیوت هستید


 

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
محتوای پیشنهادی
محتوای مرتبط
نظرات
شما هم می توانید نظر خود را برای ما بنویسید
افزودن دیدگاه
پیشنهاد سردبیر
پر بحث ترین مطالب