امکان جلوگیری از کلاهبرداری مواد غذایی توسط بلاک چین
۰۹ آذر ۱۳۹۸ ۱۲۱۵ افزودن دیدگاه

طبق گزارش های اخیر اگر در صنعت غذایی بتوان روند تولید تا مصرف را بر پایه بلاک چین انجام داد یعنی مزارع تا مصرف کننده را با استفاده از بلاک چین بتوان پشتیبانی کرد , از کلاهبرداری در این حوزه جلوگیری می شود.
طبق بیانه ای که در تاریخ 25 نوامبر منتشر شده است می توان فهمید با استفاده از فناوری بلاک چین می توان این روند کاری را هم آسان تر و هم در زمان کمتری انجام داد در واقع افراد می توانند با استفاده از سنسورها و ردیاب های اینترنتی و ... در هزینه های خرده فروشان تحول بسیاری ایجاد کنند که این امر زمانی رخ می دهد که این ابزارها و فناوری ها بر پایه بلاک چین باشند.
استفاده از فناوری بلاک چین در روند تولید می تواند فواید بسیاری را به همراه داشته باشد زیرا این امر می تواند کمک کند تا نظارت بر تولید بسیار آسان تر شود و همینطور در کارهای دیگر نیز تاثیر مثبتی خواهد داشت که در نتیجه می توان کلاهبرداری در این حوزه را کاهش داد و بازدهی را بالا برد.
طبق مطالعاتی که انجام شده است پذیرش بلاک چین و اینترنت اشیا در زنجیره تولید و تامین مواد غذایی می تواند تاثیرات بسیاری را به دنبال داشته باشد.این امر می تواند در تجارت مواد غذایی نیز تاثیر فوق العاده ای داشته باشد.طبق مطالعات انجام شده ایجاد و استفاده از فناوری های نوآورانه در صنایع غذایی می تواند در مدت زمان 5 سال از کلاهبرداری به میزان 31 میلیارد دلار جلوگیری کند که این امر در بلند مدت می تواند تاثیرات مثبت بیشتری را به دنبال داشته باشد.
دکتر مورگان کیممیچ نویسنده این تحقیقات درباره این موضوع می گوید:امروزه شفافیت در زنجیره تامین مواد غذایی بسیار کاهش پیدا کرده است و اطلاعات و داده ها در این حوزه نیز بسیار محدود شده است که همین امر سبب شده است که شرکت ها به اجبار به واسطه ها اتکا کنند که همین امر سبب کاهش بازدهی و اثرات منفی در روند تولید تا مصرف می شود.بلاک چین و اینترنت اشیاه در این حوزه می توانند با تامین امکان پیگیری و ردیابی دارایی ها امکان صرفه جویی در زمان , منابع و کاهش کلاهبرداری را فراهم کنند.
ادامه این تحقیقات نشان می دهد که با استفاده از فناوری های ذکر شده می توان پس انداز قابل توجهی را در اوایل سال 2021 شرکت ها و در کل این حوزه به دنبال داشته باشد.

فناوری بلاک چین در صنایع غذایی

فناوری بلاک چین در صنایع غذایی

فناوری بلاک چین و اینترنت اشیا که امروزه بسیار محبوب می باشند و نقاط قوت بسیاری را از خود نشان داده اند می توانند در حوزه های صنایع غذایی و آشامیدنی پذیرفته شوند.
یکی از استفاده هایی که در این زمینه از بلاک چین شده است توسط Trust Food IBM می باشد که بر اساس پروتکل Hyperledger Fabric blockchain ساخته شده است که این پروژه در اکتبر سال 2018 اجرا شد که بنا به گزارش های صورت گرفته میلیون ها محصول غذایی توسط خرده فروشان و تامین کنندگان با استفاده از این فناوری صورت گرفت.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
محتوای پیشنهادی
محتوای مرتبط
نظرات
شما هم می توانید نظر خود را برای ما بنویسید
افزودن دیدگاه
پیشنهاد سردبیر
پر بحث ترین مطالب