صرافی کراکن هم ارز دیجیتال BSV را حذف کرد!
۰۷ اردیبهشت ۱۳۹۸ ۲۳۸۱ افزودن دیدگاه

وقتی بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال در حدود یک دهه پیش وارد میدان شدند، بسیاری از مردم و از جمله برخی از برترین اقتصاددان‌ها و کارشناسان مالی، آن را پدیده‌ای سطحی و زودگذر تلقی کردند. این شکل جدید از پول دیجیتال، همانند یک اسباب‌بازی انگاشته می‌شد که هیچ ارزشی ندارد و فقط کسانی که به‌دنبال خرید اجناس غیرقانونی هستند به آن گرایش دارند.

اما وقتی انبوهی از کافی‌شاپ‌ها بیت کوین را نیز جزو شیوه‌های پرداخت خود قرار دادند، مشخص شد که این دیدگاه منفی نادرست بوده است. علاوه‌برآن، فراهم‌شدن امکان خرید انواع محصولات لوکس و تجملی نظیر زیورآلات، خودرو و حتی آثار هنری با ارزهای دیجیتال سبب شده بر اهمیت آنها افزوده شود.

دکتر گاریک هایلمن (Garrick Hileman) که مورخ اقتصادی دانشگاه کمبریج و نیز دانشگاه اقتصاد لندن است می‌گوید:

بسیاری از اقتصاددان‌ها، بیت کوین را شکل ناقصی از پول می‌دانستند که هرگز نمی‌تواند به سطح کنونی فراگیری برسد. امروزه تخمین زده می‌شود که تعداد کاربران ارزهای دیجیتال بین ۵ تا ۱۰ میلیون نفر است. از نظر من این پدیده دست کمی از یک معجزه کوچک اقتصادی ندارد.

بیت کوین، همچنان پیشتاز است

بیت کوین هنوز در بازار ارزهای دیجیتال پیشتاز است. نام بیت کوین آن‌قدر به‌عنوان اولین ارز دیجیتال رمزنگاری‌شده جاافتاده است که برخی افراد، حتی سایر ارزهای دیجیتال را با همین نام می‌شناسند. درست همان‌طور که بسیاری از مردم در غرب، جاروبرقی را با نام «هوور» (Hoover) (تولیدکننده معروف جاروبرقی) می‌شناسند.

با وجود نوسانات در ارزش بیت کوین، مشکلات در نقد کردن آن، ایجاد فورک‌هایی که می‌توانند خطرناک باشند و نیز آنچه هایلمن آن را «چالش‌های رهبری درونی‌» می‌داند، بیت کوین توانسته است انتظارات را برآورده کند. قیمت بیت کوین برای اولین بار در آگوست سال ۲۰۱۷ از ۴۰۰۰ دلار فراتر رفت و افزایش آگاهی در آن شدت گرفت.

شش هفت سال پیش (در اواسط سال ۲۰۱۱) یک بیت کوین کمتر از ۱ دلار قیمت داشت. کای وان پترسن (Kay Van Petersen) که کارشناس بانک ساکسو (Saxo Bank) است بر این باور است که قیمت بیت کوین طی ۱۰ سال آینده می‌تواند به ۱۰۰ هزار دلار هم برسد.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
محتوای پیشنهادی
محتوای مرتبط
نظرات
شما هم می توانید نظر خود را برای ما بنویسید
افزودن دیدگاه
پیشنهاد سردبیر
پر بحث ترین مطالب